Vissza a tetejére

18 milliós ÁFA-mentességi határ, mit jelent

Az általános forgalmi adó (ÁFA) a modern gazdaságok egyik legfontosabb adóneme, amely szinte minden termék és szolgáltatás értékesítésekor megjelenik a termékek és szolgáltatások végső árában. 2025. január 1-jétől Magyarországon ez az alanyi adómentességi értékhatár 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedett.

Az ÁFA rendszerének egyik fontos eleme az alanyi adómentesség, amely lehetőséget biztosít a kisebb vállalkozások számára, hogy az aktuálisan törvényben meghatározott bevételi határ alatt mentesüljenek az ÁFA fizetési és bevallási kötelezettség alól. Ez a változás jelentős hatással lehet az egyéni vállalkozók működésére és adminisztrációjára.

Mi az az ÁFA (általános forgalmi adó)?

Az általános forgalmi adó (ÁFA) egy többfázisú, nettó típusú forgalmi adó, amelyet a termelés és forgalmazás minden szakaszában a hozzáadott érték után kell megfizetni. Lényegében az ÁFA-t a végső fogyasztó viseli, mivel az adó terhét a termékek és szolgáltatások árába építik be. Az ÁFA célja, hogy az állam bevételhez jusson a fogyasztás megadóztatásán keresztül.

Az alanyi adómentesség fogalma

Az alanyi adómentesség egy olyan lehetőség az ÁFA rendszerében, amelyet elsősorban a kisebb forgalmú és bevételű vállalkozások vehetnek igénybe. Az alanyi adómentességet választó adóalany mentesül az ÁFA felszámítása, bevallása és megfizetése alól, ugyanakkor az előzetesen felszámított ÁFA levonására sem jogosult. Ez egyszerűbb adminisztrációt és kevesebb adóterhet jelenthet a kisvállalkozások számára.

Az alanyi adómentesség értékhatárának emelkedése 18 millió forintra

2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség értékhatára 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedett Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy azok a vállalkozások, amelyek éves szinten nem haladják meg a 18 millió forintos árbevételt, választhatják az alanyi adómentességet. A változás célja a kis- és középvállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése és versenyképességük növelése, illetve legalábbis megtartása.

Az alanyi adómentesség választásának feltételei

Az alanyi adómentességet az a vállalkozás választhatja, amelynek:

  • Az előző naptári évben a tényleges bevétele nem haladta meg a 18 millió forintot.
  • A tárgyévben várhatóan sem lépi túl a 18 millió forintos bevételi határt.

Fontos megjegyeznünk, hogy az alanyi adómentesség választásáról nyilatkozni kell a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé. A 2025. január 1-jétől érvényes alanyi adómentesség választására vonatkozó nyilatkozatot legkésőbb 2025. február 28-ig lehet benyújtani.

Az alanyi adómentesség előnyei és hátrányai

Az alanyi adómentesség választása számos előnnyel járhat, de bizonyos hátrányokkal is számolni kell. A következőkben ezeket soroljuk fel.

Előnyök:

  • Egyszerűbb adminisztráció: Az alanyi adómentes vállalkozások mentesülnek az ÁFA bevallás és befizetés alól, ami csökkenti számukra az adminisztratív terheket is.
  • Versenyképesebb árak: Mivel nem kell ÁFA-t felszámítaniuk, alacsonyabb árakat kínálhatnak ügyfeleiknek, ami versenyelőnyt, de legalábbis versenyben maradást jelenthet.

Hátrányok:

  • Előzetesen felszámított ÁFA levonásának hiánya: Az alanyi adómentes vállalkozások nem vonhatják le a beszerzéseik során felszámított ÁFA-t, ami növelheti a költségeiket.
  • Korlátozott üzleti lehetőségek: Nagyobb, ÁFA-körös partnerek esetében hátrányt jelenthet, hogy nem tudnak ÁFA-s számlát kiállítani, ami bizonyos üzleti kapcsolatokban problémát okozhat.

Az alanyi adómentesség hatása az egyéni vállalkozókra

Az alanyi adómentességi értékhatár 18 millió forintra emelése kedvezően érinti az egyéni vállalkozókat, különösen azokat, akik eddig a 12 millió forintos határ miatt ÁFA-körbe tartoztak. Most lehetőségük nyílik visszatérni az alanyi adómentesség alá, amennyiben bevételük nem haladja meg az új értékhatárt. Ez csökkentheti adminisztratív terheiket és javíthatja versenyképességüket is.

Az alanyi adómentesség választásának gyakorlati lépései

  1. Bevétel felmérése: Ellenőrizze, hogy az előző évi bevétel nem haladja-e meg a 18 millió forintot, és a tárgyévre sem várható, hogy a bevétele magasabb lesz.
  2. Nyilatkozat benyújtása: Az alanyi adómentesség igénybevételéhez nyilatkozatot kell tenni a NAV felé. A nyilatkozatot új vállalkozás esetén a bejelentkezéskor, már működő vállalkozásnál pedig év végéig kell benyújtani a következő évre vonatkozóan.
  3. Számlázás módosítása: Az alanyi adómentességet választó vállalkozásoknak a számláikon fel kell tüntetniük az „alanyi adómentes” megjegyzést.
  4. Nyilvántartás vezetése: Kötelező nyilvántartást vezetni a bevételekről és biztosítani kell, hogy ne lépjék túl az értékhatárt.
  5. Változások követése: Figyelemmel kell kísérni az esetleges jogszabályi módosulásokat és a határidőket betartva reagálni az esetleges változásokra.

Magyarországon többször előfordult már, hogy egy hirtelen megjelent adótörvényt rövid időn belül akár többször is módosítanak, így érdemes nyomonkövetni a Magyar Közlönyt, ami a hatályos törvények hiteles forrása.

A Kapusegéd alkalmazás részletes funkcióiról és előnyeiről olvasson további részleteket a Funkciók menüpont alatt.

Naprakész tárhelyes üzenetek, ÜPO és ASP adatok egy helyen, mindössze egyetlen kattintásra!

Elérhetőségek